Prof. Majchrowski o Konstytucji i Sprawiedliwości

Profesor Jan Majchrowski podczas spotkania autorskiego odniósł się do tego, jak powinna być tworzona Konstytucja, a także nawiązał do zagadnień związanych z tematyką czerwcowych debat: Sprawiedliwość – Prawo – Sądy.

-„Najpierw trzeba się zastanowić, jak ma wyglądać nasza wspólnota, bo Konstytucja to jest wizja wspólnoty: narodowej, państwowej, a ją dopiero wypełnia litera prawa…”

-„Wprowadzanie nowych rozwiązań prawnych, nowych konstytucji, nowych ustaw, tworzenie Izb Dyscyplinarnych w Sądzie Najwyższym, to mogą być bardzo dobre pomysły, ale z nich nie będzie zupełnie nic, jeśli ten kto ma realizować to prawo zawiedzie…”

-„Nie chodzi tylko o to, aby tworzyć dobre prawa, one są oczywiście niezbędnymi ramami do prawidłowego działania w sferze publicznej, ale te ramy trzeba wypełnić obrazem człowieka, bo za każdą normą jest człowiek…”

-„Prawdziwa reforma państwa tkwi w człowieku. Nic z tego wszystkiego nie będzie, jeżeli KAŻDY, każdy jeden nie wypełni swojego obowiązku…”

-„W polityce jest rozmaicie, ale sędzia nie jest od polityki. Sędzia jest od stosowania prawa, a Temida powinna mieć zawiązane oczy i nie patrzeć ani na lewo, ani na prawo…”

Zachęcamy do wysłuchania całości: https://www.youtube.com/watch?v=t_uxAChzbAk

Szczególnie polecamy fragmenty: od 49:50 do 50:53 min. oraz od 1:49:14 do 1:53:55 min.